Great Sand Dunes

Kolorado | Park Narodowy

Szlajanko

Autor: Szlajanko
Data Publikacji: September 5th, 2022 | Aktualizacja: October 3rd, 2022

<p>Great Sand Dunes</p> Park Narodowy Kolorado

Park Narodowy w stanie Kolorado. Ogromny teren wydm piaskowych otoczonych górami Sangre de Cristo. Jedne z najpiękniejszych wydm w Stanach Zjednoczonych. Osobiście jestem zauroczony w formacjach z piasku i pyłu. Pustynie i wydmy, to miejsca gdzie odpoczywam. Park Narodowy Great Sand Dunes mierzy coś ponad 30 mil i położony jest w południowym Kolorado.

Godziny otwarcia

Park Narodowy Great Sand Dunes jest czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Centrum dla zwiedzających jest czynne codziennie w godzinach 9:00-12:00 i 13:00-16:30, siedem dni w tygodniu, z wyjątkiem Święta Dziękczynienia, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Ile kosztuje wstęp do parku?

Opłaty pobierane są następująco: wjeżdżając motocyklem, zapłacisz: $20, samochodem osobowym: $25, samochodem komercyjnym 15+ osób: $15 od osoby. Oczywiście, darmowy wjazd dla posiadaczy karty America the Beautiful Pass lub Great Sand Dunes Annual Pass. Oprócz tego, co roku za darmo wjedziesz w dni takie jak: Martin Luther King, Jr. Day, First day of National Park Week, Anniversary of the Great American Outdoors Act, National Public Lands Day, Veterans Day.

Na szczycie wydm w Kolorado Great Sand Dunes

Czy wymagana jest rezerwacja, aby odwiedzić Great Sand Dunes?

Nie potrzebujesz żadnych zezwoleń ani rezerwacji na wjazd do Great Sand Dunes. Koniecznie, jeśli wybierasz się na szczyt wydm, zabierz ze sobą wodę, krem do opalania i kapelusz. W słoneczne dni piasek nagrzewa się bardzo szybko i chodzenie po piasku boso jest praktycznie niemożliwe, więc miej to na uwadze, zanim wyruszysz w trasę.

Kiedy Najlepiej Wybrać się Do Parku Great Sand Dunes?

Wydaje mi się, że nie ma takiego czegoś jak zła pora. Czasem tylko warunki pogodowe mogą zakłócić ci porządek twojej wycieczki. Jak wspomniałem wyżej, latem niemiłosiernie pali słońce, także dobrze jest się zabezpieczyć przed słońcem i zabrać odpowiednie buty.

Jakie Atrakcje Czekają na Ciebie w Parku?

  • Tuż pod wydmami znajduje się strumień Medano Creek. Wiosną i wczesnym latem przeważnie jest tam woda. Aby udać się w stronę wydm, będziesz musiał przejść przez kałuże wody. Możesz też bez problemu zostać na dole i popluskać się w zimnej wodzie, (whatever makes u happy :D).
  • Piaskowe wydmy to wspaniałe miejsce na uprawianie różnego rodzaju sportów, jednym z nich jest jazda na sankach lub na desce w środku lata, powtarzam, jazda na sankach w środku lata.

Widok na wydmy z dolnego poziomu w Kolorado Great Sand Dunes

Widok na wydmy z dolnego poziomu w Kolorado Great Sand Dunes

Ile czasu Potrzebujesz, aby Wyjść na najwyższą Wydmę?

Na to pytanie raczej nikt nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Eksperci z poziomu parkingu mówią, że wyjdą w 45 minut, później niestety okazuje się, że mijasz takiego w połowie drogi na szczyt, a jest już grubo ponad godzinę. Myślę, że tak ze dwie godziny, z krótkimi przerwami, w jedną stronę, to jest dobry czas.

Widok z górnejgo poziomu wydm w Kolorado Great Sand Dunes

Gdzie za Darmo Przenocować w okolicy parku?

BLM Sacred White Shell Mountain - wzdłuż szutrowej drogi znajdują się prymitywne miejsca noclegowe. Możesz tam bez problemu zaparkować i przespać się w swoim RV lub samochodzie. Niestety na miejscu nie ma toalety ani  też żadnych innych kempingowych udogodnień. Teren jest zarządzany przez (BLM). Zanim się rozgościsz, koniecznie przeczytaj aktualne informacje, które znajdziesz na tablicy ogłoszeń tuż obok zjazdu z głównej drogi. W sezonie miejsca schodzą bardzo szybko i może już nie być miejsca dla ciebie, dlatego warto tam zajechać wcześniej i zorientować się, jaka jest aktualna sytuacja z noclegiem.

Inne, Ciekawe Atrakcje w okolicy

  • San Luis Valley
  • Sangre de Cristo
  • Zapata Falls Trail
  • Blanca Peak Trail # 886
Masz Pytanie? Wybierasz się do USA w tym roku? Dołącz do Grupy na Facebook #Szlajanko.
Logo

Witam! Nazywam się Mariusz Pierog i jestem właścicielem tego bloga. Zabieram was na wirtualną wycieczkę po Stanach Zjednoczonych. Szlajanko.com to przede wszystkim pasja i odrobina fotografii. Dodatkowo na bieżąco udostępniam na moim blogu wiedzę nabytą podczas podróży po USA. A nuż się komuś przyda. Obecnie siedzę w Polsce i palę ogniska koło domu, jednocześnie zbieram siły na następną wyprawę. Zapraszam!

Szpieguj moją stronę Facebook na mediach społecznościowych

Zobacz najnowsze zdjęcia z Podróży po USA