Zion

Utah | Park Narodowy

Data Publikacji: Sept. 5, 2022, 10:43 p.m..

Zion Park Narodowy Utah

Jeden z cudów natury, który powinieneś zobaczyć podczas podróży po USA. Kanion zaskoczy cię na każdym kroku swoim pięknem, różnorodnością terenu i kolorami. W Parku Narodowym Zion możesz spedzić miło czas. Zabierz ze sobą orzeszki laskowe, jeśli wybierasz się na szczyt Angels Landing.

Godziny otwarcia parku Zion

Park Zion jest otwarty na okrągło przez cały rok. Placówki parku mają różne godziny operowania, najlepiej jest wskoczyć na ich stronę i sprawdzić aktualne info: tutaj.

Ile kosztuje wstęp do Zion?

Jest wiele różnych opcji, aby wjechać do parku. Uznałem, iż nie ma sensu przepisywać tego wszystkiego z oficjalnej strony parku.

Gdzie można znaleźć aktualną mapę Zion Parku?

Aktualną mapę znajdziesz pod tym adresem

Popularne Szlaki w Parku Narodowym Zion

  • Angels Landing
  • The Narrows
  • Upper Emerald Pool Trail
  • Watchman Trail
  • Canyon Overlook Trail

Kompletna lista szlaków jest dostępna na oficjalnej stronie parku.

Czy potrzebuję Specjalne Pozwolenie lub Rezerwację, aby Wjechać do Parku Narodowego Zion?

Park Zion jest czynny całą dobę, na okrągło przez cały rok i, aby wjechać na teren parku, niewymagane są żadne dodatkowe pozwolenia, czy rezerwacje. Jedyny wyjątek to wejście na szlak Angels Landing, na który to potrzebujesz wylosować specjalne pozwolenie na dany dzień. Obecnie prowadzone są dwa rodzaje loterii, jedną z nich jest Loteria na Dany Sezon, prowadzona cyklicznie co kilka miesięcy. Istnieje również możliwość starania się o pozwolenie dzień wcześniej, oczywiście ilość tego typu pozwoleń jest bardzo ograniczona w porównaniu z ilością aplikujących. Więcej informacji w języku angielskim znajdziesz na stronie parku Angels Landing Hiking Permits.

Angels Landing in Zion - chipmunk

Ogólne Zasady Bezpieczeństwa w Zion

Podstawowe sprawy, które powinieneś ogarnąć, zanim odwiedzisz Zion Park. Czyli na co trzeba zwrócić uwagę i jakie niebezpieczeństwa czyhają na ciebie w trakcie wizyty w parku.

  • Spadające skały - strome urwiska, których jest w Zion niemało, to nie tylko majestatycznie prezentujące się cuda natury, co więcej bywają również niebezpieczne. Zatem, przebywając pod stromymi klifami, zawsze zwracaj uwagę na otoczenie, a jeżeli nie czujesz się bezpiecznie, to po prostu trzymaj się z dala od stromych ścian.
  • Błyskawiczne powodzie - niespodziewane powodzie występują bardzo często w Parku Zion i raczej zawsze przychodzą bez ostrzeżenia. Przebywanie w korycie rzeki, podczas nagłej powodzi, może się zakończyć tragicznie. Tego typu woda płynie z dużą prędkością i niesie ze sobą masę żwiru, pisaku, czy też ogrom połamanych gałęzi i drzew. Dlatego wybierając się na szlak o podwyższonym stopniu zagrożenia powodziowego, za każdym razem sprawdzaj prognozę pogody na dany dzień.
  • Burze i pioruny - Zion znajduje się w strefie monsunowej, co za tym idzie, latem na terenie parku występują częste burze. Pora monsunowa trwa od lipca do września. Wybierając się na wycieczkę do Zion w tym okresie, pamiętaj o tym, aby podczas burzy unikać wzniesień, szczytów i staraj się nie przebywać na otwartej przestrzeni.
  • Udar słoneczny - zwykle wygląda to tak, że wycieczka dużo kosztowała i wszelkimi siłami, bez przygotowania, starasz się zaliczyć kilka szlaków w upalny dzień. Latem temperatury w Zion bywają brutalne, dlatego też w tym okresie nierzadko dochodzi do interwencji spowodowanych udarem słonecznym. Kiedy dopada cię zmęczenie, masz drgawki i twój organizm nie potrafi się już sam ochłodzić. To znaczy, że dostałeś właśnie udaru słonecznego i konieczne jest natychmiastowe ochłodzenie ciała wszelkimi dostępnymi sposobami, a jeżeli to nie pomaga, uzyskanie natychmiastowej pomocy medycznej. Rada moja jest taka, żeby zawsze brać ze sobą wystarczającą ilość wody na szlak + ekstra butelkę. Dodatkowo zawsze noś w plecaku turystyczny filtr do wody lub tabletki do oczyszczania wody, a nuż ci się kiedyś przydadzą. W razie czego woda jest również dostępna przy każdym budynku parku, czy również na niektórych przystankach (sprawdź info, zanim wyjdziesz na szlak). Woda w Zion jest raczej toksyczna i nie ma metody filtracji wody, która byłaby skuteczna w usuwaniu cyjanobakterii. Także lepiej nie ryzykować.

Rzeka w Zion Parku Narodowym Virgin River

Atrakcje w okolicy Parku Narodowym Zion

Szlaki konne

Na terenie parku Zion można bez problemu udać się na szlak konno. Po więcej informacji na ten temat przesyłam na stronę parku: tutaj

Masz Pytanie? Wybierasz się do USA w tym roku? Dołącz do Grupy na Facebook #Szlajanko.

Zobacz więcej z regionu Utah

Buckskin Gulch Wire Pass
Utah | Kanion Szczelinowy

Buckskin Gulch Wire Pass

Bryce Canyon - Park Narodowy
Utah | Park Narodowy

Bryce Canyon - Park Narodowy

Arches - Park Narodowy
Utah | Park Narodowy

Arches - Park Narodowy

Wiregrass Canyon Trailhead
Utah | Teren Rekreacyjny

Wiregrass Canyon Trailhead

Coral Pink Sand Dunes
Utah | Park Stanowy

Coral Pink Sand Dunes

Toadstool Hoodoos
Utah | Teren Rekreacyjny

Toadstool Hoodoos

Logo

Witam! Nazywam się Mariusz Pierog i jestem właścicielem tego bloga. Zabieram was na wirtualną wycieczkę po Stanach Zjednoczonych. Szlajanko.com to przede wszystkim pasja i odrobina fotografii. Dodatkowo na bieżąco udostępniam na moim blogu wiedzę nabytą podczas podróży po USA. A nuż się komuś przyda. Zapraszam!

Szpieguj moją stronę Facebook na mediach społecznościowych

Dołącz do Wspaniałej Facebook Grupy Szlajanko

Zobacz najnowsze zdjęcia z Podróży po USA