Wielki Kanion Park Narodowy

Arizona | Park Narodowy

Szlajanko

Autor: Szlajanko
Data Publikacji: September 11th, 2022 | Aktualizacja: March 10th, 2024

<p>Wielki Kanion (Grand Canyon) Arizona - Najpiękniejszy Krajobraz w Stanach Zjednoczonych | Przewodnik Turystyczny</p> Park Narodowy Arizona

Wielki Kanion - arcydzieło wyrzeźbione przez rzekę Kolorado, najpopularniejsze miejsce turystyczne w USA. Jest to atrakcja numer jeden do odwiedzenia, będąc w zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Gigantyczna panorama, gigantyczne doliny i 100TB przestrzeni na dysku, a wszystko to zasilane ustawiczną energią od tysięcy lat. Rocznie kilka milionów samochodów pali pasek rozrządu, aby doholować tłumy turystów, amatorów trekkingu, wczasowiczów i ludzi z całego świata.

Pamiętajcie o tym, aby nie zaśmiecać terenu parku. Nic tak nie dołuje, jak widok porzuconych plastikowych butelek, czy pełnych pampersów w tym magicznym miejscu.

Ile lat ma Wielki Kanion?

Wielki Kanion to geologiczne cudo, które powstało w wyniku setek milionów lat erozji i działania rzeki Kolorado. Dokładny wiek Wielkiego Kanionu jest przedmiotem dyskusji wśród naukowców, ale szacuje się, że jego formowanie zaczęło się około 6 milionów lat temu, a dzisiejszy kształt uzyskał około 5-6 milionów lat temu.

Wielki Kanion - godziny urzędowania.

Godziny otwarcia parku Południowa strona Wielkiego Kanionu jest otwarta 24 godziny na dobę na okrągło przez cały rok. Północna część parku jest niedostępna w sezonie zimowym. Sezon w północnej części parku trwa od 15 Maja do 15 Października. Tutaj można sprawdzić aktualne warunki na drogach w okolicy Wielkiego Kanionu. Poza okresem zimowym jest tam bardzo tłoczno, aby nie stać w kolejce przed bramą, warto przyjechać wcześnie rano.

Najlepsze punkty widokowe w Wielkim Kanionie, czyli co warto zobaczyć w Wielkim Kanionie.

Do najlepszych punktów widokowych w kanionie należą m.in.:

 • Desert View Watchtower
 • Navajo Point
 • Lipan Point
 • Moran Point
 • Grandview Point
 • Duck On A Rock Viewpoint
 • Shoshone Point
 • Yaki Point/Ooh Aah Point - dostaniesz się tam tylko autobusem.
 • Mather Point
 • Yavapai Point

 

 • Maricopa Point
 • Hopi Point
 • Mohave Point
 • Pima Point

Ile czasu Potrzebujesz na Zwiedzanie w Wielkim Kanionie?

Myślę, że bez problemu zmieścisz się w kilku godzinach, chyba że planujesz zejście w dół, to już inna sprawa. Tymczasem, na trasie w Wielkim Kanionie masz do wyboru kilkadziesiąt punktów widokowych i nie wszystkie są jednakowo atrakcyjne. Objechanie wszystkich w jeden dzień może być niełatwym zadaniem, dlatego od razu proponuję zrezygnować, z co po niektórych miejsc. Zupełnie nie ma sensu przesiadywanie zbyt długo na pierwszym postoju Desert View, od strony wschodniej, gdyż, po pierwsze nie jest to najlepszy punkt widokowy w Wielkim Kanionie, po drugie zawsze możesz tam wrócić pod koniec dnia. Osobiście, najbardziej podobały mi się widoki w miejscach takich jak: Lipan Point, Moran Point, Grandview Point, Mather Point. Co więcej, to samo miejsce wygląda inaczej o różnej porze dnia, także musisz mieć na uwadze, o której godzinie będziesz w danym punkcie. Przyznam się, że druga wycieczka do Wielkiego Kanionu wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybym wiedział to, co dzisiaj wiem. Odpuściłbym sobie przede wszystkim bezsensowne bieganie po wszystkich punktach i zastąpił relaksem w jednym miejscu.

 

Widok z punktu obserwacyjnego w Wielkim Kanionie

Na zdjęciu: Widok z punktu obserwacyjnego w Wielkim Kanionie.

Pochmurne niebo nad Wielkim Kanionem

Na zdjęciu: Pochmurne niebo nad Wielkim Kanionem.

Słoneczny dzień w Arizonie Wielki Kanion

Na zdjęciu: Pochmurne niebo nad Wielkim Kanionem.

Kanion Wielki podczas zachodu słońca. Najlepsza atrakcja wieczoru.

Na zdjęciu: Wielki Kanion tuż przed zachodem słońca.

Transport publiczny na terenie kanionu

Na terenie parku, co pół godziny lub częściej, kursują darmowe autobusy. Kompletną informację, na temat rozkładów jazdy, znajdziesz pod tym linkiem

Bilety wstępu i takie tam.

Ile kosztuje wstęp i jakie są ograniczenia? Opłata za siedmiodniowy karnet od jednego pojazdu kosztuje $30. Siedmiodniowy karnet od jednego motocykla kosztuje $25. $15 od osoby przerkaczającej granicę parku pieszo, w grupowej wycieczce, na rowerze, autobusem (shuttle bus). Dodatkowo dla tych, którzy chcą wejść na Grand Canyon Skywalk - tego typu przyjemność kosztuje około $80 od osoby.

Jaka jest najlepsza pora roku na wędrówki po Wielkim Kanionie?

Marzec, kwiecień i maj to najlepsza pora na zwiedzanie południowej części Wielkiego Kanionu. Generalnie, temperatury w tym okresie są łagodne, rzadko pada deszcz i nie ma tłumów jak latem. Wczesna wiosna to także świetny czas na wędrówki w głąb kanionu. Kanion radzę omijać szerokim łukiem podczas ważniejszych świąt w USA.

Turysta siedzący na krawędzi w kowbojskiej czapce Wielki Kanion

Na zdjęciu: Turysta siedzący na krawędzi w kowbojskiej czapce Wielki Kanion.

Turyści Wielki Kanion

Na zdjęciu: Turyści Wielki Kanion

Na zdjęciu sarna w przepięknym lesie w Wielkim Kanionie

Na zdjęciu: Wielki Kanion to również piękne lasy, gdzie większość saren nie boi się ludzi.

Wielki Kanion podczas pożaru.

Na zdjęciu: Kanion podczas pożaru, dym wypełnia cały kanion.

Czy w kanionie jest zasięg telefoniczny?

Jest, lecz bardzo słaby. Najlepiej w rankingu wypadają dostawcy Alltel Wireless i Verizon Wireless. (Aktualizacja Listopad 2019: T-Mobile działa praktycznie na całym terenie parku.)

Masz Pytanie? Wybierasz się do USA w tym roku? Dołącz do Grupy na Facebook #Szlajanko.
Horseshoe Bend
Arizona | Atrakcja Turystyczna

Horseshoe Bend

Sedona
Arizona | Miasto

Sedona

Canyon de Chelly
Arizona | Kanion

Canyon de Chelly

Petrified Forest
Arizona | Park Narodowy

Petrified Forest

Logo

Witam! Nazywam się Mariusz Pierog i jestem właścicielem tego bloga. Zabieram was na wirtualną wycieczkę po Stanach Zjednoczonych. Szlajanko.com to przede wszystkim pasja i odrobina fotografii. Dodatkowo na bieżąco udostępniam na moim blogu wiedzę nabytą podczas podróży po USA. A nuż się komuś przyda. Obecnie siedzę w Polsce i palę ogniska koło domu, jednocześnie zbieram siły na następną wyprawę. Zapraszam!

Szpieguj moją stronę Facebook na mediach społecznościowych

Zobacz najnowsze zdjęcia z Podróży po USA